• Wyciągarki ręczne

Do czego służą praktyczne wyciągarki ręczne?

Precyzyjny system przekładni wprawianych w ruch siłą mięśni jest przeznaczony dociągnięcia przedmiotów w linii poziomej.Mogą to być: artykuły paletowe, urządzenia AGD, podzespoły mechaniczne pojazdów czy meble. Wyciągarka linowa ręcznajest narzędziem, które nie wymaga jakiegokolwiek zasilania elektrycznego. Niektóre modele takiego osprzętu można spotkać również w samochodach terenowych jako dodatkowe wyposażenie offroadowe. Zdecydowanie częściej miłośnicy tych aktywności wybierają automatyczne ze względu na zbyt dużą masę pojazdu, jaki musi wydostać się z niestabilnego podłoża. Klasyczna wyciągarka ręcznajest instalowana zwykle: w windach, lawetach albo na liniach produkcyjnych. Jej użyteczność odnosi się także do montażu w niewielkich łodziach, które mogą być szybciej zacumowane w porcie lub przystani.  

Z jakich elementów składają się wyciągarki ręczne?

Prosta i niezawodna konstrukcja przedstawionych urządzeń wpływa na ich uniwersalność do zastosowań terenowych oraz warsztatowych. Wyciągarka ręczna linowajest zbudowana z:

  • bębna,
  • rolek,
  • ślizgów,
  • szekli,
  • sterownika,
  • hamulca.


Oczywiście uzupełnieniem zestawu jest lina o właściwej długości. Zależnie od typu tego rękawice sprzętu może ją czasem zastępować łańcuch. W przypadku przedmiotów o dużej wadze rozsądne będzie też kupienie zewnętrznej taśmy poliamidowej. Uchroni ona powierzchnię masywnego elementu przed przypadkowym uszkodzeniemRęcznawyciągarka linowa wymaga sporej siły w pracy z danym ciężarem. Stąd warto zakładać chronne dla zabezpieczenia dłoni przed: odciskami, odparzeniami i skaleczeniami. Kupując konkretny model, należy też sprawdzić skalę dopuszczalnego uciągu. Wszystko po to, by naprężona lina nie zerwała się podczas ciągnięcia ładunku.

  

Podstawowe rodzaje wyciągarek ręcznych oraz ich zastosowanie

Głównymi wersjami zaprezentowanych narzędzi są wyciągarka: samochodowa ręczna, rolna oraz warsztatowa. Oprócz nich można znaleźć także warianty linowe użytkowane w leśnictwie czy przemyśle produkcyjnym. Do zastosowań mechanicznych najlepsze są modele łańcuchowe będące w stanie utrzymać: silnik, skrzynię biegów i pozostałe elementy napędów. W przeciwieństwie do liny łańcuch jest odporny na kontakt z substancjami czyszczącymi albo smarnymi. Z kolei wyciągarka korbowacechuje się przeznaczeniem raczej do obiektów z kółkami jezdnymi. Ruchomy hak z dodatkowym zabezpieczeniem umożliwia zaś wykonanie wielu działań na otwartym terenie, na przykład związanych z:

  • naciągnięciem siatki ogrodzeniowej,
  • odholowaniem uszkodzonych pojazdów pod wiatę lub do garażu,
  • łączeniem elementów konstrukcyjnych zadaszenia czy osłony.